Opony>Artykuły>Opony rolnicze>Opony rolnicze zużycie bieżnika a użyteczność opony
Opony rolnicze zużycie bieżnika a użyteczność opony

Opony rolnicze zużycie bieżnika a użyteczność opony

Opony rolnicze, jakie wybrać oraz odpowiednio dbać. Rolnicze czyli ogumienie stworzone do pracy w trudnych warunkach i pod dużym obciążeniem. Dobrze dobrane ogumienie pozwala na efektywną prace i oszczędne spalanie. Podstawowy podział opon rolniczych dostępnych na rynku to ogumienie radialne i diagonalne. Różnica polega na strukturze wewnętrznej, ale zarówno opony radialne jak i diagonalne przeznaczone są do prac w rolnictwie. Przewagą opon diagonalnych jest większa odporność na uszkodzenia mechaniczne. Z kolei ogumienie radialne ma lepszą przyczepność do podłoża oraz mniejszy opór toczenia. Zasadniczą sprawą podczas użytkowania opon jest sprawdzanie ich odpowiedniego ciśnienia. Utrzymanie prawidłowego poziomu wpływa na wydłużoną żywotność ogumienia a także wpływa na większą przyczepność i zmniejsza ryzyko wystąpnia poślizgu. Opony można również chronić przez kontrolę luzów na drążkach i zużytych łożysk zwrotnic. Spowoduje to nieodpowiednie nachylenie kół w stosunku do gruntu a w konsekwencji szybkie ścieranie opon. Zarówno na gruncie miękim jak i drogach utwrdzonych ekonomia jazdy znacznie spada przy zużyciu klocków od 50%. Spowoduje to wzrost uślizgu oraz zużycia paliwa przez co spadnie znacznie efektywność pracy. Biorąc pod uwage wszystkie powyższe elementy przed decyzją o kupnie opony należy rozważyć wiele czynników. Zasadniczą sprawą jest sprawdzenie właściwości konkretnego modelu opony rolniczej, lub opony do przyczepy. W specyfikacji produktu znajdziemy parametry użytkowe, uwzględniają one rodzaj wykonywanej pracy, maksymalną prędkość roboczą czy masę traktora lub przyczepy. Dodatkowo producenci ogumienia do traktorów wprowadzili opony radialne klasy IF oraz VF. W oponach tych stosuje się cisnienie eksploatacyjne o 20% i 40 % niższe niż w klasycznych oponach radialnych. Pozwala to uniknąć zmiany ciśnienia w kole po zjeździe traktorem z pola na alsfalt. Ostatnim ważnym elementem wpływającym na żywotność opon rolniczych jest ich przechowywanie. Naturalnie to użytkowanie w największym stopniu wpływa na zużycie. Jednak ograniczenie wpływu warunków atmosferycznych np. poprzez garażowanie ciągników, wykluczając gwałtowne zmiany temperatury oraz działanie promieni UV, również pozytywnie wpływa na kondycję ogumienia. W przypadku pytań lub wątpliwości zapraszamy do kontaktu telefonicznego. Nasi konsultanci pomogą w wyborze odpowiedniej opony dla Państwa gospodarst rolnych we wszelkie ogumienie potrzebne w rolnictwie.

  Infolinia:

  32 706 10 18


Ustawienia

W każdej chwili możesz zmienić swoje preferencje dotyczące plików cookies w ustawieniach przeglądarki. Szczegółowe informacje znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Analityka

Pliki cookie umożliwiają gromadzenie anonimowych informacji dotyczących aktywności użytkowników na stronie, co przekłada się na możliwość ciągłego doskonalenia naszego serwisu i sprawienia, że korzystanie z niego staje się bardziej intuicyjne.

Marketing

Analizujemy Twoje przeglądane treści i zakupy na naszej stronie, aby lepiej dostosować wyświetlane reklamy do Twoich zainteresowań. Dzięki temu prezentujemy Ci reklamy, które są bardziej przydatne i interesujące z Twojej perspektywy.