Opony>Artykuły>Opony osobowe>Jak założyć opony w dobrym kierunku?
Jak założyć opony w dobrym kierunku?

Jak założyć opony w dobrym kierunku?

Opony, ze względu na budowę bieżnika, można podzielić na symetryczne, asymetryczne i kierunkowe. Te pierwsze nie sprawiają problemów przy montażu, uwagi wymagają natomiast pozostałe. Żeby wyjaśnić dlaczego, trzeba je krótko opisać.

Opony symetryczne

Są najpopularniejsze, a tym samym najpowszechniej stosowane. Charakteryzują się tym, że po obu stronach opony bieżnik ma taką samą budowę. Takie opony świetnie sprawdzają się w mieście, bo dzięki niskim oporom toczenia są ciche w eksploatacji i wpływają na obniżenie zużycia paliwa przez auto. Dużą zaletą jest też łatwość montażu, bo przy ich zakładaniu nie trzeba zwracać uwagi na kierunek toczenia. I chociaż opony symetryczne nie zapewniają tak dobrych osiągów jak asymetryczne i kierunkowe, mają wiele zalet ? są trwałe, bo bieżnik zużywa się wolno, zapewniają komfortową i cichą podróż, a w czasie jazdy na wprost sprawiają, że pojazd ma bardzo dobrą stabilność.

Opony asymetryczne

Zupełnie inną budowę ma opona asymetryczna. W niej bieżnik po stronie wewnętrznej i zewnętrznej różni się budową ? po zewnętrznej znajdują się większe klocki bieżnika, co poprawia bezpieczeństwo jazdy w zakrętach i na suchej nawierzchni, po wewnętrznej natomiast są elementy, które skutecznie odprowadzają wodę, co z kolei zwiększa bezpieczeństwo jazdy na mokrej nawierzchni. Ten rodzaj opon dobrze sprawdza się i na suchej, i na mokrej nawierzchni, także podczas jazdy w zakrętach. Opony asymetryczne zapewniają cichą jazdę i dobre osiągi, jednak wymagają odpowiedniego montażu. Przy ich zakładaniu trzeba kierować się napisami umieszczonymi na bokach opon ? "inside" i "outside" ? które umożliwiają odróżnienie stron i zamontowanie ich właściwą stroną albo na zewnątrz ("outside"), albo do wewnątrz ("inside") pojazdu. Wymaga to jedynie uważności, ale jest bardzo istotne, bo pomylenie stron sprawi, że rotacja będzie przebiegała nie w tę stronę, którą przewidział producent, co odbije się na właściwościach jezdnych samochodu i bezpieczeństwie. Opony osobowe nie będą zapobiegały aquaplaningowi i może dojść do niekontrolowanej utraty przyczepności na mokrej drodze podczas szybkiej jazdy. I nawet jeśli na suchej nawierzchni nie tracą swoich właściwości, niewłaściwie założone opony asymetryczne obniżą wygodę podróży, bo będą głośne w trakcie jazdy.

Opony kierunkowe

Opony kierunkowe mają specjalny kształt bieżnika, który układa się w literę V, U lub Y. Skośne rowki biegnące od boków opony zbiegają się w jej środkowej części, a miejsce, w którym się stykają, wyznacza kierunek jazdy, najczęściej stosuje się też w nich kierunkowe rowki, żłobienia, bloki i klocki. Takie opony dzięki specyficznej budowie doskonale sprawdzają się na mokrej nawierzchni, ponieważ świetnie odprowadzają wodę, zapobiegając poślizgowi, bardzo dobrze spisują się też na śniegu i błocie pośniegowym. Ale nie zostały opracowane tylko z myślą o jeździe w deszczu, są polecane również na suchą nawierzchnię, zwłaszcza do szybkiej jazdy, bo pozwalają bezpiecznie rozwijać wysoką prędkość, a konstrukcja bieżnika nie obniża ani komfortu jazdy, ani nie zmniejsza przyczepności. Te cechy sprawiają, że opony kierunkowe są uniwersalne i dobre na każde warunki, zapewniają bezpieczeństwo, mają krótką drogę hamowania, pozwalają też na dobre przyspieszenie. Warto tu też wspomnieć o nowoczesnym i dynamicznym wyglądzie bieżnika, bo dla wielu kierowców jest to ważna sprawa i może być kryterium wyboru opon. Natomiast do wad tego rodzaju ogumienia zalicza się podatność na ząbkowanie, czyli nierównomierne zużycie ? kostki bieżnika zużywają się w różnym stopniu i wyglądem przypominają ząbki ? oraz to, że jest głośne podczas jazdy. Trzeba też pamiętać, że opony kierunkowe wymagają odpowiedniego montażu, który musi być zgodny z kierunkiem toczenia się.

Jak zamontować opony kierunkowe w dobrym kierunku

Żeby opony kierunkowe zapewniały bezpieczeństwo jazdy, muszą być właściwie założone. By uniknąć błędów i nie dopuścić do ich nieprawidłowego montażu, producenci umieszczają na ich bocznych ściankach strzałkę z napisem "direction" lub "rotation", wskazującą kierunek toczenia się. Przy zakładaniu opony trzeba się nią kierować, w przeciwnym razie możemy ją źle założyć. Wtedy nie tylko nie spełni ona swojej funkcji, czyli nie odprowadzi skutecznie wody, zapobiegając aquaplaningowi, ale też szybciej się zużyje i będzie głośna, co wpłynie na komfort jazdy. Opona założona w złym kierunku nie straci całkowicie swoich właściwości na suchej nawierzchni, będzie przyczepna i zapewni dobre prowadzenie, będzie jedynie głośna. Zasadnicze braki ujawni przede wszystkim na mokrym podłożu. Nieodprowadzanie wody i tym samym większe ryzyko aqaplaningu będzie niebezpieczne zwłaszcza przy wysokiej prędkości, samochód może po prostu niespodziewanie dla kierowcy stracić przyczepność na przykład podczas szybkiego pokonywania zakrętu. Jeśli na oponie nie można znaleźć oznaczenia informującego o kierunku, w jakim należy ją zamontować, a nie wiemy i nie mamy pewności, jak ją założyć, trzeba koniecznie skontaktować się ze specjalistą, bo w wypadku opon kierunkowych to kluczowa sprawa.

Czy opona kierunkowa może być kołem zapasowym?

Konstrukcja opony kierunkowej sprawia, że zamontowana na feldze nie może być wykorzystywana jako uniwersalne koło zapasowe. Jeśli ma być prawidłowo zamontowana zgodnie z kierunkiem jazdy, może zostać użyta tylko po jednej stronie samochodu, dlatego jeśli uszkodzi się koło nie po tej stronie, na której może zostać użyta, okaże się nieprzydatna.

  Infolinia:

  32 706 10 18


Ustawienia

W każdej chwili możesz zmienić swoje preferencje dotyczące plików cookies w ustawieniach przeglądarki. Szczegółowe informacje znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Analityka

Pliki cookie umożliwiają gromadzenie anonimowych informacji dotyczących aktywności użytkowników na stronie, co przekłada się na możliwość ciągłego doskonalenia naszego serwisu i sprawienia, że korzystanie z niego staje się bardziej intuicyjne.

Marketing

Analizujemy Twoje przeglądane treści i zakupy na naszej stronie, aby lepiej dostosować wyświetlane reklamy do Twoich zainteresowań. Dzięki temu prezentujemy Ci reklamy, które są bardziej przydatne i interesujące z Twojej perspektywy.