Okres żniw to najważniejszy moment w roku dla rolnika. Wiadomo, że każdy postój w pracy generuje straty. Warto zatem dokonać dokładnego przeglądu swoich maszyn. Jednym z najbardziej podatnych na zużycie podzespołów kombajnów są opony. Zły stan opon niekorzystnie wpływa na efektywność pracy, a co za tym idzie wydłuża cały proces zbierania żniw. Poniżej przedstawiamy zestawienie ofert opon rynkowych dla popularnych w Polskich gospodarstwach rolnych kombajnów Bizon Z 056.
Początkowo w Bizonach Z 056 zakładano wąskie opony. Z przodu były to zazwyczaj czechosłowackie Barum 18.4/15-30 wg starego oznaczenia a obecnie 18.4-30 Z tyłu zaś montowano ogumienie Polskiego producenta Stomil Olsztyn oznaczone 10.0-15. Po wprowadzeniu standaryzacji felg stosowano opony z symbolem 10.0/75-15.3. Ciężar Bizona przy pełnym obciążeniu przekraczał jednak 8 ton. Gdy kombajn musiał pracować na mokrym terenie wówczas maszyna grzęzła. W celu poprawienia trakcji zaczęto używać opon w rozmiarach 23.1/18-26 obecnie 23.1-26. Taka zmiana odbiła poprawnym działaniem kombajnu. Ze względu na swoją dużą pojemność pneumatyczną potocznie te opony są zwane balonami.
Trend zakładania dętkowych opon diagonalnych w rozmiarze 23.1 R26 (według nowego oznaczenia 620/70 R26) utrzymuje się cały czas. Opony są popularne.
Ceny nowych opon w rozmiarze 23.1 R26 zaczynają się od 2,7 tys. złotych. Są to opony najczęściej pochodzące z Azji. Ogumienie to jest jednak jeszcze niesprawdzone w Polskich warunkach i ich zakup na pewno wiąże się z ryzykiem. Jedynymi markami przez nas polecanymi z indyjskich to Farmking..
Za około 3 tys. złotych można już nabyć opony europejskich producentów. Tureckie Petlasy to koszt 2,8 tys. ? 3 tys. złotych, natomiast ceny popularnych serbskich Cultorów wahają się w okolicach 2,8 tys. złotych. Opony europejskie są pewniejsze od konkurentów z Azji i przede wszystkim są to opony wypróbowane i sprawdzone przez Polskich rolników.
Najdroższe opony przekraczają kwotę 3,3 tys. złotych, i zamykają się w kwocie 4 tys. złotych. Są to głównie ukraińskie opony (Rosava/Dneproshina).
To obecnie wszystko co ma do zaoferowania rynek opon diagonalnych w rozmiarze 23.1 R26. Jeżeli ktoś chciałby jednak kupić opony innego producenta, jest możliwość kupienia opony bezdętkowej. Taka opona jest jednak sporo droższa. Poza tym i tak dalej potrzebna jest dętka, ponieważ konstrukcyjnie felga bizonów nie była przystosowana do ogumienia bezdętkowego.
Najtańsze opony bezdętkowe ma do zaoferowania Cultor. Różnica między oponą z dętką i bez dętki przy identycznych parametrach wynosi około 500 złotych. Zakup opon Alliance to koszt powyżej 3,4 tys. złotych.
W przypadku najbardziej znanych producentów na rynku dostępne są tylko opony radialne. Za najtańsze ogumienie produkcji rosyjskiej trzeba zapłacić około 5 tys. złotych. Opony markowych producentów (Mitas, Michelin czy Trelleborg) kosztują od 6 tys. - 8 tys. złotych.
Wszystko zależy od naszego budżetu jaki chcemy wydać na opony do bizon. I do naszych maszyn rolniczych.
Zapraszamy do zapoznania się z ofertą >> opon 23.1-26
© 2024 - All Rights with Hurtopony & Seolab