Zauważyliśmy, że spora część osób zwracających się do nas w sprawie zakupu opon motocyklowych wykazuje małe zorientowanie w temacie. Klienci często nie znają znaczenia poszczególnych oznaczeń opon. Dlatego właśnie postanowiliśmy nieco przybliżyć temat oraz wyposażyć naszych czytelników w wiedzę przydatną podczas zakupu opon motocyklowych. Zapraszamy do zapoznania się z naszą wyszukiwarką opon do konkretnego modelu motocykla. Dobór opon do motocykli - tutaj dobierz opony do swojego motoru.
Najbardziej podstawową informacją o oponie jest jej rozmiar, który zapisuje się jak na załączonym obrazku. Tutaj sprawa jest podobna jak przy oponach samochodowych. Pierwsza liczba (120) oznacza szerokość opony zapisaną w milimetrach. Druga liczba (90) oznacza profil opony, czyli stosunek jej wysokości do szerokości. Ostatnia liczba (16) oznacza średnicę opony w calach. Kolejne oznaczenie, to indeks nośności mówiący jakie obciążenie w kilogramach opona jest w stanie wytrzymać. Indeks jest zapisywany dwucyfrowo. Podobnie zapisano indeks prędkości, który symbolem literowym mówi z jaką maksymalną prędkością można na danej oponie jechać. W podanym rozmiarze opony można znaleźć także oznaczenia typu "R" - które mówi, że opona jest radialna, znak "-" - mówiący że opona jest diagonalna oraz symbol "B" - oznaczający, że opona jest diagonalna z opasaniem. Indeksy prędkości i nośności podano w tabelach poniżej.
Na oponie znajduje się także oznaczenie czy opona jest dętkowa o czym świadczy symbol TT - TUBETYPE, bądź bezdętkowa oznaczona symbolem TL - TUBELESS. Opona motocyklowa jest dodatkowo oznaczona pod względem jej zastosowania. I tak oznaczenie NHS (Not for Highway Service) mówi, że opona nie jest przeznaczona do użytku na drogach publicznych. Literą "A" oznaczono rodzaj specjalnej opony przygotowanej do określonego modelu pojazdu. Trzecie oznaczenie M/C oznacza opony przeznaczony wyłącznie do motocykli o średnicy większej niż 13 cali. Rzeczą bez której opona nie zostanie dopuszczona do użytku jest DOT (ang. Department Of Transportation). Oznaczenie to mówi, że dana opona spełnia minimalne wymogi dla opon. Za oznaczeniem DOT znajdują się cztery cyfry, które kolejno informują o tygodniu i roku produkcji opony. Przykładowo oznaczenie 1214 mówi, że opona pochodzi z 12 tygodnia 2014 roku.
Na pewno najczęstszym powodem wymiany opony jest ztarcie bieżnika do grubości 1,6 mm. Wtedy użytkowanie opony staje się niebezpieczne i może być ukarane mandatem. Drugą sytuacją jest uszkodzenie mechaniczne opony w wyniku przebicia czy uderzenia w krawężnik bądź krawędź dziury jezdni. Opona może stać się nieużyteczna także w wyniku niewłaściwego jej przechowywania, co przyczynia się do parcienia gumy. Aby opona nie traciła swoich właściwości należy przechowywać ją w suchym i nienaświetlonym miejscu.
Mamy nadzieję, że tych kilka rad przyczyni się do efektywniejszego użytkowania opon oraz pomoże Państwu w zakupach, podczas których pamiętać należy, że najważniejsze jest bezpieczeństwo.
© 2024 - All Rights with Hurtopony & Seolab